SAI Paint Tool - najciekawsze pędzle i tekstury do pobrania cz. I

SAI  to stanowczo mój ulubiony program do grafiki, powstają w nim praktycznie wszystkie moje rysunki. Jest wyjątkowy łatwy w obsłudze a w dodatku ma opcję dodawania nowych pędzli i tekstur co niesamowicie powiększa jego możliwości  i  umożliwia nam dopasowanie jego funkcji do naszych potrzeb. Często poszukuję więc nowe efekty do mojego SAIa. Tym razem udało mi się znaleźć kilka genialnych paczuszek i chce się z wami nimi podzielić.

Jako pierwszą polecam paczuszkę autorstwa Deliciousboards zawierająca podstawowe narzędzia jak tusz czy ołówek ale i kredki czy pisaki copic oraz parę innych naprawdę świetnych efektów. Jak dla mnie- totalny niezbędnik dla każdego użytkownika SAIa. Pędzle do pobrania na stronie autora <TUTAJ>.


Zdjęcie pochodzi z strony http://deliciousboards.tumblr.com/  

Kolejnym ułatwiającym korzystanie z SAIa odkryciem są ustawienia pędzli od Onisuu, umieszczone na jej stronie DA <TUTAJ>. Jest to świetna rozpiska z ustawieniami poszczególnych narzędzi według funkcji.
Bardzo pożyteczna ściągawka, kolejny niezbędnik.

Zdjęcie pochodzi z strony http://onisuu.deviantart.com/


Świetne ustawienia znajdziemy również na stronie DA u użytkownika  Isihock   . Tylko spójrzcie na grafikę jak świetne efekty!

Zdjęcie pochodzi ze strony http://isihock.deviantart.com/
 

Na koniec dodaje link  <KLIK> pod którym możemy pobrać wiele podstawowych i nie tylko pędzli do SAI'a ponieważ niektóre wersje- tak jak moja- nie zawsze je posiadają.

W ramach podsumowania szybki rysunek wykonany przy użyciu niektórych z  wspomnianych pędzli i efektów :)


 Do lineartu użyłam ustawień Onisuu ,,Lineart 3".


Uwielbiam teksturę kredek i akwarele.
4 komentarze

 1. Dzięki Ci kobieto! Na pewno się przydadzą, ja to lecę ciągle na standardowych ustawieniach:)! Przyda się jak nie wiem, co!

  OdpowiedzUsuń
 2. Może jestem jakaś głupia czy coś, ale np. ściągnęłam ten folder z pierwszego linku, przerzuciłam cały folder do folderu z Sai'em, spróbowałam też poumieszczać rzeczy z folderu, do innych folderów. Nic nie działa, nie mam nowych tekstur, nie mam pędzi, nie wiem co mam robić :/.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała sprawa jest troszkę skomplikowana, ale warto się pomęczyć, więc już piszę co i jak :)

   Przy instalacji plików w folderach- Pliki przedstawiające kółko idą do folderu ELEMEAP. I

   Mamy tez pliki przedstawiające kwadraty- mniejsze i większe. Te z mniejszymi (256x256) lecą do BLOTMAP, te większe (512x512) do BRUSHTEXT.


   Na koniec szukamy pliku brushform.conf i otwieramy go za pomocą notatnika. Znajdziemy tam pliki w stylu 1,blotmap\nazwapliku.bmp i teraz na końcu tych wpisów (blotmap)dodajemy linijkę tekstu -> 1,blotmap\nazwammalegokwadratu.bmp. Czyli np. jak mieliśmy mały kwadrat o nazwie Grunge Paper, to wstawiamy 1,blotmap\Grunge Paper.bmp. Postępujemy tak z każdą nazwą małego pliku, zapisujemy. Mamy teraz wgrane i zapisane tekstury, które posłużą nam do zrobienia pędzli.


   W paczce są 4 pliki z instrukcją: brushsamplre1.bmp, brushsamplre2.bmp, itd. Na rysunkach
   jest pokazane jakie parametry trzeba ustawić, aby stworzyć pędzle jak na obrazkach.

   Odpalamy więc SAIA. I np. na przykładzie pędzla Cross Hatch (instrukcja 4) widzimy, że jest symbol ołówka użyty. Klikamy więc na ołówek prawym, duplicate, szukamy naszego duplikatu i bawimy się na nim ustawieniami z obrazków. Potem znów klikamy na nasz zduplikowany plik i zmieniamy mu nazwę tu np. Cross Hatch. I tadaa! Od teraz mamy nowy pędzel do kolekcji :) I postępujemy tak z każdym.

   Uff, dłuższy komentarz wyszedł, bo i sprawa trochę skomplikowana. Jest więc szansa, że jakoś za tydzień, dwa, pojawi się też ilustrowana instrukcja co i jak bo tak teraz widzę, że temat jest wart osobnego posta :) Jak coś jest niejasne- śmiało dopytuj- najlepiej bo najszybciej kontaktować się ze mną przez mój fanpejdź :)

   Usuń

Instagram