Programy graficzne na Androida- mini recenzja


W ostatnich dniach wszyscy rozmawiają o aplikacji pokemon Go, tymczasem dla odmiany, ja dziś chce poruszyć temat apki zupełnie innej, a nawet paru. Mianowicie dziś będzie o aplikacjach na Androida, służących do rysowania. Ich mnogość i możliwości wciąż mnie pozytywnie zaskakują, bo w końcu pamiętam przecież dość niedawne czasy (,,pobabciuje" sobie, a co!)  kiedy było ich niewiele, a w dodatku o marnych możliwościach. A jednak mimo to mam wrażenie, że wciąż niewielu ludzi patrzy na mobilne aplikacje do grafiki, jak na  jakiekolwiek zamienniki tych zainstalowanych na naszych komputerach. Tymczasem czas je docenić, bo niektóre z nich oferują naprawdę ogromne możliwości!
Przede wszystkim androidowe aplikacje do rysowania dzielą się na te bardziej zaawansowane z mnogością opcji podobnych choćby do tych dostępnych w Photoshopie/SAIu/Gimpie/Wstaw dowolny, powszechnie popularny program graficzny, po te proste, służące głównie do zabawy. O tych drugich wkrótce ukaże się kolejny post bo niektóre są tak pomysłowe, oryginalne, a co najważniejsze, mega wciągające, że szkoda byłoby się tymi tytułami nie podzielić. Dziś natomiast chciałabym przedstawić wam 3 przetestowane przez mnie aplikacje, które można wykorzystać do bardziej wymagającego rysowania. Jest to subiektywna recenzja, oparta na doświadczeniach z innymi aplikacjami które miałam szanse używać. Zazwyczaj posługuję się tabletem i to tez na nim najczęściej są one testowane- wiadomo, lepiej piórkiem/palcem malować po większej powierzchni- niemniej jednak zabawa z nimi na telefonie też może być przyjemna, (ok, głównie, kiedy nasz telefon posiada większy ekran). Nie przedłużając wstępu, czas na mini recenzję!

1. Painter

Płatności:

Aplikacje testowałam w wersji zawierającej wszystkie opcje, są one dostępne również w bezpłatnej, 7 dniowej wersji próbnej. W tym czasie można wykupić też wszystkie pakiety na raz w atrakcyjnej cenie, bądź po zakończeniu wersji trialowej zakupić osobno wybrane opcje programu.

O aplikacji:

Znajdziemy tu podstawowe opcje jak warstwy, mieszanie czy ustawienie przezroczystości. To czym może pochwalić się program to duży wybór narzędzi do malowania. Możemy wybierać wśród kilku rodzajów tuszu, ołówków, sprayów czy moich faworytów- akwareli.Oczywiście prócz tych standardowych narzędzi program wyposażony jest też w inne opcje np. dające przy pociągnięciach ciekawy, abstrakcyjny efekt czy bardziej praktyczny jak np. trawa :)


Jak widać na zrzucie ekranu ilość opcji i możliwości tego programu jest ogromna. Prócz podstawowych zadań jak kadrowanie czy odwracanie obrazu mamy również te ciekawsze, nie zawsze dostępne w innych edytorach na androida jak np. gradient, lasso czy różdżka. Pod tym względem program przypomina mi nieco Photoshopa.


Bardzo ciekawą opcją są prowadnice- działają trochę jak cyrkiel- za ich pomocą można narysować symetrycznie i równo wybrany kształt. Jednak czymś z czym nie spotkałam się w innych programach jakie testowałam jest perspektywa. Umożliwia ona rysowanie linii według wybranej siatki, bardzo przydatne do nadania rysunkom głębi czy po prostu nie pogubienia się w perspektywie.

2. ArtFlow

Płatności:

W koszcie niecałych 25 złotych zawierają się dodatkowe pędzle i narzędzia, zwiększenie ilości możliwych warstw oraz możliwość eksportu pliku wraz z warstwami do formatu PSD.  

O aplikacji:

Program w swoich funkcjach jest stosunkowo podobny do wcześniej omówionego, uboższy jednak o perspektywę. Niemniej jednak nadrabia ten brak choćby poprzez bardzo przyjemny interfejs. Podczas rysowania okienka z opcjami minimalizują się do postaci małych strzałek z boku. Bardzo poręczne rozwiązanie bo maksymalizuje powierzchnię do malowania a jednoczenie oferuje łatwy dostęp do narzędzi gdy znów będziemy ich potrzebować. Jak na screenie- to nie żaden błąd a to jak wygląda ekran po minimalizacji zakładek- tylko my, pędzel i ogromna przestrzeń gotowa do przyjęcia naszego dzieła! :)Rozwinięta jest tu też opcja palety barw- choć podobnie jak w Painter możemy korzystać z diagramu jest on przyjemniejszy w obsłudze a w dodatku otrzymujemy parę ,,gotowych" kolorów podzielonych na 3 tematyczne palety.


Dodatkowym bajerem jest możliwość ustawienia kolorów zarówno w trybie RGB jak i  HSV. Uwagę zwracają też tryby mieszania- jest ich nie mniej niż w Photoshopie, to naprawdę robi wrażenie.
Atutem nie zawsze obecnym w innych programach graficznych jest możliwość ustawienia jasności, kontrastu czy po prostu zrobienia negatywu naszej pracy.

2. Autodesk SketchBook

O aplikacji i płatności:Program który w podstawowej funkcji posiada podstawowe narzędzia jak ołówek, pędzel czy marker. Udostępnia nam kilka podstawowych opcji jak tekst, parę kształtów, dodanie własnego obrazka czy praca na warstwach.


Dopiero po wykupieniu dodatkowego pakietu opcje te rozszerzają się i dają nam możliwość większej ilości narzędzi podobnych do tych z poprzednich programów jak dodatkowe pędzle czy zaawansowane funkcje przekształcania obrazu.  Nie miałam jednak okazji ich przetestować, używałam tylko wersji bezpłatnej, okrojonej, która mimo to była bardzo przyjemna w obsłudze. Dlaczego więc ten program znalazł się w zestawieniu?Ponieważ prócz świetnie zapowiadającego  się pakietu opcji dostępnego w wersji pełnej ma bardzo ciekawą funkcję która wielu może przekonać do wyboru właśnie tej aplikacji.  Mianowicie organizowane są poprzez nią wyzwania tematyczne powiązane z kontem na Deviantart.com. Tym samym nasz prace utworzone w tym programie mogą brać udział w wybranej przez nas konkurencji i rywalizować z innymi dziełami.


Oczywiście ciekawych i zaawansowanych aplikacji jest więcej, ale wymieniłam tylko te które w mojej subiektywnej opinii są najciekawsze. Moim faworytem jest Art Flow. Przekonały mnie dodatkowe opcje, podobne do tych których używam na co dzień w Photoshopie, przyjemnny dla oka interfej, oraz to, że  z tego co udało mi się zaobserwować na facebooku firmy, program wciąż regularnie się rozwija o nowe opcje :)

A wy, pracujecie czasem nad ilustracjami na Androidzie? Czego używacie i polecacie? :)

23 komentarze

 1. Szkoda, że nie umiem rysować, więc czekam niecierpliwie aż zarekomendujesz apki do obrobki zdjęć i filmów, o! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe, ze z tymi zdjęciami coś będzie, bo sporo tego już używałam :)

   Usuń
 2. Ale fajne aplikacje! Jest ich tyle, że znaleźć w tym gąszczu coś fajnego graniczy z cudem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to tak. I ciągle jak czegoś szukam do androidowej grafiki to pojawiają się nowe, aż trudno nadążyć :)

   Usuń
 3. Kompletnie nie umiem rysować :) za to recenzja w porządku :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś akurat dla mnie, bo od jakiegoś czasu zastanawiam się nad takim programem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie więc, że trafiłam z tematem :)

   Usuń
 5. Rysować nie potrafię ani na kartce, ani na komputerze czy na telefonie. Programy fajnie zostały opisane, może kiedyś ich spróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto spróbować, za jakiś czas z kolei opublikuje zestawienie aplikacji mniej ,,powaznych", takich bardziej do zabawy z rysowaniem :D

   Usuń
 6. a ja zapraszam do siebie na niedzielę - urodzinowe (bloga) link party ;) będzie można pochwalić się swoimi postami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na link party nie zdążyłam, ale chętnie wpadnę na bloga :)

   Usuń
 7. Fajny post, bardzo wartościowych, chociaż z programów graficznych wolę korzystać na komputerze, dla mnie to wygodniejsze ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie na kompie wygodniej, chociaż na tablecie tez całkiem przyjemnie się pracuje. Lubię te programy bo są dobrą alternatywa kiedy pod ręka tylko bardziej przenośne urządzenia :)

   Usuń
 8. Mój umysł zatrzymał się ostatnio na etapie painta i chyba muszę coś z tym zrobić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto spróbować ich nawet dla zabawy, jak człowiek się nudzi w kolejce to sobie porysuje przynajmniej :D

   Usuń
 9. Chętnie zobaczyłabym takie zestawienie na Windows Phone :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O kurcze, nigdy nie pracowałam z tym systemem.

   Usuń
 10. Żaden tam ze mnie talent rysowniczy, ale warto wiedzieć,że istnieje aż tak duży wybór, a nóż widelec na jakieś bazgraje może się kiedyś przyda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajna sprawa nawet tak sobie nawet dla funu popstrykać jak to działa ;p

   Usuń
 11. Żadna ze mnie specjalistka od grafiki, ale jak już coś robię, to wolę zdecydowanie na komputerze. Smartfon wydaje mi się mało wygodny do tego typu pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo, komputer zawsze wygodniejszy :) Mimo to fajnie sprawdza się tu tablet. Z kolei przy mniejszych projektach telefon ma tą przewagę, że zawsze jest pod ręką. Ile to rysunków popełniłam na komórce nudząc się w drodze :D

   Usuń
 12. Żadna ze mnie specjalistka od grafiki, ale jak już coś robię, to wolę zdecydowanie na komputerze. Smartfon wydaje mi się mało wygodny do tego typu pracy.

  OdpowiedzUsuń

Instagram