Screenshot

W ostatnich dniach wszyscy rozmawiają o aplikacji pokemon Go, tymczasem dla odmiany, ja dziś chce poruszyć temat apki zupełnie innej, a nawet paru. Mianowicie dziś będzie o aplikacjach na Androida, służących do rysowania. Ich mnogość i możliwości wciąż mnie pozytywnie zaskakują, bo w końcu pamiętam przecież dość niedawne czasy (,,pobabciuje” sobie, a co!)  kiedy było ich niewiele, a w dodatku o marnych możliwościach. A jednak mimo to mam wrażenie, że wciąż niewielu ludzi patrzy na mobilne aplikacje do grafiki, jak na  jakiekolwiek zamienniki tych zainstalowanych na naszych komputerach. Tymczasem czas je docenić, bo niektóre z nich oferują naprawdę ogromne możliwości!

Przede wszystkim androidowe aplikacje do rysowania dzielą się na te bardziej zaawansowane z mnogością opcji podobnych choćby do tych dostępnych w Photoshopie/SAIu/Gimpie/Wstaw dowolny, powszechnie popularny program graficzny, po te proste, służące głównie do zabawy. O tych drugich wkrótce ukaże się kolejny post bo niektóre są tak pomysłowe, oryginalne, a co najważniejsze, mega wciągające, że szkoda byłoby się tymi tytułami nie podzielić. Dziś natomiast chciałabym przedstawić wam 3 przetestowane przez mnie aplikacje, które można wykorzystać do bardziej wymagającego rysowania. Jest to subiektywna recenzja, oparta na doświadczeniach z innymi aplikacjami które miałam szanse używać. Zazwyczaj posługuję się tabletem i to tez na nim najczęściej są one testowane- wiadomo, lepiej piórkiem/palcem malować po większej powierzchni- niemniej jednak zabawa z nimi na telefonie też może być przyjemna, (ok, głównie, kiedy nasz telefon posiada większy ekran). Nie przedłużając wstępu, czas na mini recenzję!

1. Painter

Płatności:

Screenshot

Aplikacje testowałam w wersji zawierającej wszystkie opcje, są one dostępne również w bezpłatnej, 7 dniowej wersji próbnej. W tym czasie można wykupić też wszystkie pakiety na raz w atrakcyjnej cenie, bądź po zakończeniu wersji trialowej zakupić osobno wybrane opcje programu.

O aplikacji:

Znajdziemy tu podstawowe opcje jak warstwy, mieszanie czy ustawienie przezroczystości. To czym może pochwalić się program to duży wybór narzędzi do malowania. Możemy wybierać wśród kilku rodzajów tuszu, ołówków, sprayów czy moich faworytów- akwareli.

Screenshot      %Bcopy
Oczywiście prócz tych standardowych narzędzi program wyposażony jest też w inne opcje np. dające przy pociągnięciach ciekawy, abstrakcyjny efekt czy bardziej praktyczny jak np. trawa 🙂

Screenshot

Jak widać na zrzucie ekranu ilość opcji i możliwości tego programu jest ogromna. Prócz podstawowych zadań jak kadrowanie czy odwracanie obrazu mamy również te ciekawsze, nie zawsze dostępne w innych edytorach na androida jak np. gradient, lasso czy różdżka. Pod tym względem program przypomina mi nieco Photoshopa.

Screenshot

Bardzo ciekawą opcją są prowadnice- działają trochę jak cyrkiel- za ich pomocą można narysować symetrycznie i równo wybrany kształt. Jednak czymś z czym nie spotkałam się w innych programach jakie testowałam jest perspektywa. Umożliwia ona rysowanie linii według wybranej siatki, bardzo przydatne do nadania rysunkom głębi czy po prostu nie pogubienia się w perspektywie.

2. ArtFlow

Płatności:

W koszcie niecałych 25 złotych zawierają się dodatkowe pędzle i narzędzia, zwiększenie ilości możliwych warstw oraz możliwość eksportu pliku wraz z warstwami do formatu PSD.  

O aplikacji:

Screenshot      %Bcopy

Program w swoich funkcjach jest stosunkowo podobny do wcześniej omówionego, uboższy jednak o perspektywę. Niemniej jednak nadrabia ten brak choćby poprzez bardzo przyjemny interfejs. Podczas rysowania okienka z opcjami minimalizują się do postaci małych strzałek z boku. Bardzo poręczne rozwiązanie bo maksymalizuje powierzchnię do malowania a jednoczenie oferuje łatwy dostęp do narzędzi gdy znów będziemy ich potrzebować. Jak na screenie- to nie żaden błąd a to jak wygląda ekran po minimalizacji zakładek- tylko my, pędzel i ogromna przestrzeń gotowa do przyjęcia naszego dzieła! 🙂

Screenshot      %Bcopy

Rozwinięta jest tu też opcja palety barw- choć podobnie jak w Painter możemy korzystać z diagramu jest on przyjemniejszy w obsłudze a w dodatku otrzymujemy parę ,,gotowych” kolorów podzielonych na 3 tematyczne palety.

Screenshot

Dodatkowym bajerem jest możliwość ustawienia kolorów zarówno w trybie RGB jak i  HSV. Uwagę zwracają też tryby mieszania- jest ich nie mniej niż w Photoshopie, to naprawdę robi wrażenie.
Atutem nie zawsze obecnym w innych programach graficznych jest możliwość ustawienia jasności, kontrastu czy po prostu zrobienia negatywu naszej pracy.

2. Autodesk SketchBook

O aplikacji i płatności:

Screenshot

Program który w podstawowej funkcji posiada podstawowe narzędzia jak ołówek, pędzel czy marker. Udostępnia nam kilka podstawowych opcji jak tekst, parę kształtów, dodanie własnego obrazka czy praca na warstwach.

Screenshot
Dopiero po wykupieniu dodatkowego pakietu opcje te rozszerzają się i dają nam możliwość większej ilości narzędzi podobnych do tych z poprzednich programów jak dodatkowe pędzle czy zaawansowane funkcje przekształcania obrazu.  Nie miałam jednak okazji ich przetestować, używałam tylko wersji bezpłatnej, okrojonej, która mimo to była bardzo przyjemna w obsłudze. Dlaczego więc ten program znalazł się w zestawieniu?

Screenshot

Ponieważ prócz świetnie zapowiadającego  się pakietu opcji dostępnego w wersji pełnej ma bardzo ciekawą funkcję która wielu może przekonać do wyboru właśnie tej aplikacji.  Mianowicie organizowane są poprzez nią wyzwania tematyczne powiązane z kontem na Deviantart.com. Tym samym nasz prace utworzone w tym programie mogą brać udział w wybranej przez nas konkurencji i rywalizować z innymi dziełami.

Oczywiście ciekawych i zaawansowanych aplikacji jest więcej, ale wymieniłam tylko te które w mojej subiektywnej opinii są najciekawsze. Moim faworytem jest Art Flow. Przekonały mnie dodatkowe opcje, podobne do tych których używam na co dzień w Photoshopie, przyjemnny dla oka interfej, oraz to, że  z tego co udało mi się zaobserwować na facebooku firmy, program wciąż regularnie się rozwija o nowe opcje 🙂

A wy, pracujecie czasem nad ilustracjami na Androidzie? Czego używacie i polecacie? 🙂