Dzisiaj instrukcja wykonania makramowych piórek. Pisze o piórkach, choć naprawdę możemy tą metodą ukształtować np. listki. Ostatnio widziałam zrobione tym sposobem liście monstery, przy użyciu jasnozielonego sznurka, wyglądało to bosko! Takie piórka możemy wykorzystać jako brelok, możemy użyć je do łapacza snów tak jak w moim przypadku, bosko wyglądają też zawieszone  na gałęzi.


Potrzebujemy

Potrzebujemy:

  • Sznurek, ja używam TEGO
  • Nożyczki
  • Grzebień z gęstymi ząbkami

Wykonanie

Wykonanie:

Każdy sznurek powinę być złożony na pół. Potrzebujemy jednego dłuższego sznurka, wokół którego będziemy zaplatać krótsze kawałki. Krótszych kawałków powinna być parzysta ilość. Zaplatamy krótsze kawałki według poniższej obrazkowej instrukcji, przewlekając jeden przez drugi.

Pierwszy rząd gotowy, czas na kolejną warstwę. Metoda zaplatania jest taka sama jak na początku, tylko zaczynamy zaplatać z odwrotnej strony niż poprzedni rząd. Dzięki temu supełki będą pojawiać się na przemian i przez to nasze piórko będzie wyglądać ciekawiej.

Tym sposobem kontynuujemy zaplatanie do interesującej nas długości piórka.

Kiedy skończymy musimy zawiązać supełek na środkowym sznurku, żeby całość nam się nie ześlizgnęła na dalszym etapie. Następnie przycinamy piórko do odopowiedniego kształtu oraz rozczesujemy grzebieniem.

Jeśli wolicie instrukcję video, to poniżej znajduje się krótki filmik z procesu zaplatania sznurków.

Druga metodą, najprostszą, wykonałam najmniejsze piórka- tak wykonane piórka są cieńsze, dlatego świetnie nadają się jako kolejna warstwa w naszej kompozycji.

Tak, po prostu zawiązujemy kawałki sznurka wokół dłuższego, złożonego na pół. Kolejne kroki są takie same jak poprzednio- gdy osiągniemy odpowiednia długość, wiążemy koniec, przycinamy do kształtu i rozczesujemy. Banalne, prawda? Jest to też oczywiście metoda najszybsza.

Jak wykonać łapacz snów ze zdjęcia? Potrzebujemy nici, koralika, obręczy (do kupienia np. w pasmanteriach) i oczywiście przygotowanych wcześniej makramowych piórek ze sznurka. Najpierw zaplatamy ten sam sznurek, z którego wykonaliśmy piórka wokół obręczy. Następnie za pomocą nitki tworzymy sieć, gdzie na koniec wplatamy koralik. Ja osobiście korzystałam z tej instrukcji, która gorąco polecam, bo myślę, że jest naprawdę przejrzysta i dobrze kolejne kroki są bardzo dobrze zobrazowane.

Rozcinamy w piórkach pętelkę i przywiązujemy je do naszej makramy. Ja dodatkowo prócz piórek zaplotłam na obręczy kawałki sznurka, których końce rozczesałam grzebieniem. Sznurki mocujemy metodą, którą pokazywałam przy okazji tworzenia makatki z włóczki , o TUTAJ, czyli po prostu przeplatając je przez obręcz w pętelkę.


Po zawieszeniu naszego łapacza w docelowym  miejscu warto zafundować mu dodatkowe rozczesanie i przycięcie wystających nitek.

XOXO,