Dzisiaj projekt, który przygotowałam na Dzień Matki, ale sprawdzi się też idealnie jako prezent na wszelkie inne okazje. Albo po prostu jako dekoracja naszego mieszkania. Sobie też warto sprawiać takie prezenty, prawda?

Potrzebujemy:

  • Materiałów, zielonego plus kolor kwiatu, ja użyłam bawełny z domieszką elastycznego dodatku
  • Rurek plastikowych lub papierowych
  • Nożyczek
  • Maszyny do szycia lub po prostu igły z nićmi w kolorze naszych materiałów
  • Szpilek
  • Kleju uniwersalnego lub na gorąco
  • Miękkie wypełnienie, ja użyłam jak zawsze wkłady z tanich jaśków z Ikeii
  • Szablon, można też po prostu zaprojektować wzór konkretnych elementów samemu, według sporządzonego przez mnie wzoru. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z mojego szablonu warto sprawdzić czy rurki zmieszczą się do łodyg, czy nie trzeba skorygować tej części wykroju pod posiadany rodzaj rurek.

Wykonanie:

1. Odrysowuję na materiale kształty naszych tulipanów według szablonu, wszystkie części musza mieć swoją parę. Ja po prostu złożyłam tkaninę na pół, obrysowywałam kształt z szablonu, spięłam go szpilką i powycinałam zostawiając kilka milimetrów marginesu od miejsca, gdzie będzie szycie. Należy zszyć razem każdy element, ręcznie lub na maszynie. Zostawiamy na dole każdego z nich nie zszyte miejsce, aby napełnić je potem wypełnieniem. Miejsca te zaznaczyłam w szablonie przerywanymi liniami.

2.Wywijamy nasze elementy na drugą stronę. Najtrudniej jest w przypadku łodyg. Znalazłam na to jednak bardzo szybki trik. Przyklejamy kropelką kleju na gorąco koniec naszej materiałowej łodygi do jednego końca rurki.  Wystarczy wtedy jeden ruch aby wyciągnąć materiał na prawą stronę. Kiedy już materiał jest wywinięty, delikatnie odklejamy materiał z rurki i wkładamy ją w niego. Ja wiem, to brzmi trochę skomplikowanie, ale jak już będziecie w trakcie wywijania tkaniny i mieli to przed oczami, to gwarantuje wam, ze będziecie wiedzieli co robić 😉 Na koniec tego kroku główki tulipanów oraz listki napełniamy wypełnieniem. Końce listków zszywamy lub sklejamy.

3. Do końca rurki wrzucamy kropelkę kleju i pomagając sobie nożyczkami wpychamy końce tkaniny do środka, aby powstała nam ładna, estetyczna końcówka, tak jak na zdjęciu.

4. Kielich kwiatu fastrygujemy i delikatnie ściskamy oba końce nici. Mówiąc prościej, chodzi o to, aby stworzyć rodzaj wiązanej sakiewki.

5. Wystające brzegi materiału wsuwamy do środka kwiatu, tak aby były niewidoczne. Wsuwamy do kielicha łodygę, można wcześniej posmarować jej koniec odrobina kleju, aby lepiej trzymała.

6. Zawiązujemy mocno końce nici które utworzyły nam sakiewkę. Teraz wystarczy tylko dokleić za pomocą kleju liście.

Uroczo się prezentują, prawda? 🙂 Powiem wam, że jestem z nich całkiem dumna, bo raz, to moje pierwsze w życiu podejście do tych tulipanów, a po drugie, mistrzem maszyny do szycia to ja nie jestem, a tu całkiem zgrabnie poszło 🙂