Wow, ostatnio sporo dzieje się w blogowej zakładce kocie sprawy, ale przecież nie może być inaczej na blogu, gdzie jego współtworzycielem i nadzorcą każdego projektu jest sam Pan Stefan Kot 🙂 Ostatnio było o kocich zabawkach, dzisiaj chciałabym wam przedstawić  gościnny artykuł na temat drapaków, czyli kocim must-have. Należę do sporej ilości kocich grup i nawet nie wiecie jak często pada tam pytanie o drapak, czy faktycznie jest potrzebny, a może to po prostu kolejna kocia fanaberia? Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że niejedna kanapa i fotel przeżył w stanie nietkniętym własnie dzięki drapakowi, a wiele kocich frustracji została wyładowana na tymże sprzęcie zamiast na nogach domowników. Jeśli trafiliście tu z pytaniem czy warto zainwestować w drapak, to poniższy artykuł na pewno do końca rozwieje wasze wątpliwości 🙂

Mój kitek uwielbia drapak przywieszany do ściany, na którym może do woli się przeciągać ostrząc pazury, ale w planach mam jeszcze zakup takiego, po którym będzie mógł do woli skakać i wspinać się. To dopiero będzie frajda!

Przy okazji wpisu mam dla was również rabat 5% na zamówienie w sklepie SklepZoologic.pl, wystarczy wpisać przy zamówieniu powyżej 50 zł kod: DF8R9GI2TooltipText

Dlaczego warto zainwestować w drapak dla kota?

Duże i małe tygrysy uwielbiają drapać. Wynika to z kociej natury i jest silniejsze od nich. Nawet domowe mruczki wyciągają czasem pazurki. O ile jednak drapanie przez koty żyjące w naturze nie stanowi problemu, o tyle w warunkach domowych może przysporzyć ich całkiem sporo. Jak radzić sobie z kotem, który wbija pazury w fotele, kanapy i dywany? Z całą pewnością nie należy ich tego oduczać. Jest jednak inny, sprytny sposób.

Zniszczone meble i dywany to problem, z którym musi się zmierzyć wielu właścicieli kotów. Można poradzić sobie z nim rozkładając w tych miejscach stare koce i kapy. Z pewnością będzie to skuteczna metoda, jednak czy najlepsza? Nie da się ukryć, że dzięki niej mieszkanie straci na atrakcyjności. Znacznie lepszym pomysłem będzie zainwestowanie w drapak dla kota. W ten sposób kociak oszczędzi domowe sprzęty i zyska nową, funkcjonalną zabawkę.

Dlaczego kot drapie?

Wyciąganie pazurów i drapanie to część natury mruczka. Nie można go tego oduczyć, bo to tak, jak próbować oduczyć ptaki latać. Można jednak dostarczyć mu artykuły dla kota ze strony SklepZoologic.pl. Dzięki nim nie tylko uda się ochronić meble, ale również umożliwić zwierzakowi podążanie za kocimi instynktami. Mowa tu oczywiście o drapakach. Zanim jednak powiemy sobie dokładnie, czym są drapaki i jakie argumenty przemawiają za ich zakupem, warto zrozumieć lepiej przyczynę kociego drapania.

Mruczki podczas drapania nie tylko ostrzą swoje pazury. To także sposób na ich pielęgnację – usunięcie martwej warstwy i odsłonięcie nowej. Taka aktywność to także część kociej gimnastyki. Przeciągają przy tym grzbiet, rozluźniają mięśnie i rozładowują napięcia. To część kociego rytuału głęboko zakorzenionego w ich naturze. Wywodzi się z okresu, kiedy dzikie koty wiedzione instynktem drapały dla oznaczenia swojego terytorium. Pozostawiały przy tym zapach wydzielany przez gruczoły umiejscowione przy kocich pazurach.

Wybierz odpowiedni model

Właściciele kotów i ich pupile mają do dyspozycji drapaki w wielu różnych rozmiarach i modelach. Pionowe, poziome, małe i duże, proste lub rozbudowane. Szeroki asortyment umożliwia dopasowanie egzemplarza idealnie wpisującego się w upodobania mruczka. Jeśli jednak zdarzyłoby się, że kot pomimo wszystko woli drapać meble niż drapak, warto pokusić się o spryskanie go sprayem o przyjemnym dla niego zapachu kocimiętki lub waleriany.

Niektóre drapaki ograniczone zostały w swojej formie do oplecionej sizalowym sznurkiem deski, inne są znacznie bardziej rozbudowane. Część z nich wyposażona została w umieszczone na wysokości podesty, z których mruczek może obserwować otoczenie, inne w małe zabawki zawieszone na sznurku, zazwyczaj piłeczki. Takie akcesoria stwarzają dodatkowo okazję do zabawy i odpoczynku.

 

Dopasuj drapak do kota

Drapak będzie spełniał swoją funkcje, jeśli kot naprawdę będzie z niego korzystał. To z kolei stanie się możliwe, jeśli zostanie dopasowany do wielkości kota. Zbyt mały drapak może nie zostać zaakceptowany przez pupila, co w efekcie prawdopodobnie doprowadzi do tego, że nadal będzie niszczył meble. Odpowiednią wielkość zapewni drapak, na którym zwierzak swobodnie będzie mógł rozciągnąć się na całą długość swojego ciała, oczywiście przy wyciągniętych przednich łapach.

Kolejna sprawa to stabilność drapaka. Powinien zostać ustawiony w taki sposób, by nie został przez zwierzę przewrócony. Nie może się też chwiać, gdy kot będzie go drapał. W tym celu producenci akcesoriów dla kotów przewidzieli drapaki montowane do ściany lub sufitu. Stabilizowane w ten sposób są dla mruczków znacznie bezpieczniejsze.

Drapak dla kota to obok kuwety i miski jedno z najważniejszych kocich akcesoriów. Warto pamiętać o tym, szykując wyprawkę dla swojego pupila.

Wpis powstał przy współpracy z firmą SklepZoologic.pl