Dwa lata temu dzieliłam się z wami pomysłem na pierniczki z masy solnej, teraz czas na garść innych inspiracji na ozdoby z tego materiału. Masa solna, której użyłam w tym projekcie jest inna niż ta na pierniczki- ma inne proporcje i dodatek oleju przez co jest gładsza i lepiej się wyrabia. Mniejsza ilość soli w cieście również wpływa na ładniejszą strukturę masy.

Zawieszki gwiazdki i choinki zostały pomalowane farbą w sprayu z połyskiem, co sprawiło, że faktura jest cudownie równa i elegancka- myślę, że mało kto by zgadł, że zrobiono je z masy solnej 😉 Inaczej potraktowałam domki, użyłam tu matowej farby i pędzla, ponieważ zależało mi na podkreśleniu faktury ozdób. Tym razem postawiłam na minimalizm, ale myślę, że na przyszłe święta doczekają się złotych zdobień- to prawie tak jakby mieć co roku inną ozdobę 😉

Potrzebujemy:

Na ciasto;

 • 1 kubek mąki
 • Pół kubka soli
 • 3/8 szklanki wody
 • 1 łyżka oleju

Do wykonania;

 • Rurka i wykałaczka
 • Nożyk
 • Linijka
 • Wałek
 • Papier do pieczenia
 • Sznurek jutowy, tasiemka lub cienka włóczka
 • Farba akrylowa, mat, pędzel lub
 • Farba w sprayu, połysk

DOMKI Z MASY SOLNEJ

Mieszamy ze sobą składniki i wyrabiamy aż do otrzymania elastycznej masy.

 1. Rozwałkowujemy ciasto na grubość około 3-4 mm. Wycinamy nożykiem kontury domku i okna. Nie używałam żadnych szablonów, idziemy na spontan! 🙂
 2. Za pomocą rurki łatwo poprawić i wygładzić to co nożyk poszarpał przy wycinaniu.
 3. Przekładamy nasz domek na papier do pieczenia. Linijką poprawiam domki, aby wyrównać to co przekrzywiło się podczas przenoszenia. Za pomocą rurki robię dziurki na sznurek.

Ja swoje ozdoby suszyłam nieopodal grzejnika, ułożone na desce i papierze od pieczenia. Co kilka godzin obracałam je, żeby się nie pofalowały. Cały proces schnięcia trwał około 3 dni. Można też go przyspieszyć, piekąc je  w piekarniku ok. 10 min w 80 stopniach.

Gdy domki wyschną malujemy je matową farbą akrylową z obu stron. Na koniec przewlekamy przez dziurki nitkę do zawieszenia. Można tak jak ja zrobić krótkie zawieszki do zawieszenia np. na choince, można też użyć długich nici lub żyłek i zawiesić je w oknie- takie świąteczne miasto będzie wyglądało przecudnie.

GWIAZDKI Z MASY SOLNEJ

Co do gwiazdek instrukcja jest podobna jak w przypadku domków, jednak zamiast wycinać je nożykiem i rurką użyłam foremek. Jeśli nie mamy takich w domu to świąteczny okres jest idealny na ich zakup, w końcu teraz są łatwo dostępne i kosztują grosze. Ja użyłam TYCH za 5 zł z Pepco, zeszłoroczny zakup ale i w tym roku widziałam je na sklepie i gorąco polecam- są urocze i dodatkowo mają funkcję stempelków! Dziurkę na nitkę zrobiłam za pomocą wykałaczki, gdyż rurka byłaby za duża. Porobiłam w niektórych gwiazdkach dziurki na dole i górze, dzięki temu związałam je potem w efektowne, długie ozdoby składające się z paru gwiazd.

Niestety nie zdążyłam w tym roku wypróbować jeszcze jednego materiału na ozdoby- masy porcelanowej. Ale nie ma tego złego, mam więc już plan na przyszły rok- wypróbować inne ozdoby z zimnej porcelany! ;>

XOXO,