Dzisiaj pokażę Wam jak przygotować najprostsze ręcznie robione mydło na świecie! Dzisiejszy przepis nie wymaga wielu składników, większość z nich znajdziecie w swoim domu, a wykonanie jest B-A-N-A-L-N-E- możemy wykonać je więc nawet z dziećmi przy drobnym nadzorze dorosłych podczas gotowania. Kosmetyk prócz prostoty przygotowania prezentuje się przepięknie, jesteśmy w stanie przygotować go we wszelkich wzorach i kolorach, idealnie spisze się więc jako np. wykonany przez wnuka prezent dla babci i dziadka na zbliżający się Dzień Babci i Dziadka. Takie domowe mydełko zapakowane w papierową papilotkę (inaczej może się przykleić do opakowania, jak to żelkowe produkty mają w zwyczaju), celofan i odrobinę ozdobnej wstążki taki prezent będzie prezentowało się bosko!
Składniki:
- 1/2 szklanki wody
- 1/2 szklanki mydła w płynie- warto sprawdzić czy mydło dobrze się pieni. Na początku użyłam taniego mydła i potem jako żelka słabo się pieniło. Kolejnym razem użyłam mydła lepszej jakości i już wszystko było w porządku.
- 2,5 łyżki żelatyny
- Szczypta soli
- Silikonowa forma np. do muffinek, ja swoją zamówiłam na Allie, o TĄ
Opcjonalnie:
- Brokat kosmetyczny
- Olejek zapachowy- warto wcześniej sprawdzić czy jego zapach będzie współgrał z zapachem naszego mydła w płynie- przy pierwszych próbach z tym mydłem nie zrobiłam tego i uh, końcowy zapach był koszmarny!
- Barwnik spożywczy
Przygotowanie:
Wlewamy wodę do garnka, i zagotowujemy. Ściągamy garnek z ognia i dodajemy żelatynę. Energicznie mieszamy aż do jej całkowitego rozpuszczenia. Dodajemy mydło w płynie. Użyłam białego, kremowego mydła, dlatego aby zabarwić mydełko na różowo dodałam kroplę czerwonego barwnika spożywczego. Możemy dodać do dekoracji odrobinę brokatu kosmetycznego czy olejku eterycznego, aby nadać mydłu nowych właściwości pielęgnacyjnych i zapachu. Na koniec dodajemy do naszej mikstury szczyptę soli, aby produkt był dłużej świeży. Nalewamy produkt do formy a kiedy ostygnie, wkładamy do lodówki, aby szybciej stężał. Kiedy to się stanie wyjmujemy delikatnie mydełko z formy.
Nieużywane mydełka, które użyjemy w późniejszym terminie (za miesiąc, dwa) warto przechowywać w lodówce. To, które na bieżąco zużywamy nie potrzebuje żadnego specjalnego traktowania- mimo dużego ciepła w łazience mydełko nie psuło się, topiło itd.
Na koniec jeszcze trochę zdjęć efektu końcowego. Czyż nie jest urocze?!
Szukasz innego prezentu DIY na Dzień Babci lub Dziadka? Może spodoba Ci się któryś z poniższych pomysłów?
Dokładnie takie same robiłam przed świętami… Fajny gadżet 🙂
O, super! Można je gdzieś zobaczyć? 🙂
Przesliczne mydelko i bardzo przejrzysty tutorial 😀
Dziękuję 🙂
Ekstra. Robiliśmy z synkiem mydła, jako eksperyment, ale takie jako kosmetyk lepsze
O, ciekawie! Koniecznie spróbujcie wytworzyć razem te z instrukcji- ja już nie taka najmłodsza a wciąż tyyyle frajdy miałam przy ich robieniu! 😀
Wyglądają tak pięknie, że aż chciałoby się je zjeść 😉
Dziękuję! 🙂