Jeden z moich specjalnych faworytów wśród projektów ostatnich miesięcy. Ozdoba błyskawiczna w wykonaniu, do zrealizowania w niskim budżecie, ale wciąż efektowna. Uwielbiam charakter jaki drewniane plastry nadają ścianom po ich powieszeniu- robi się bardziej romantycznie, troszkę bardziej vintage. Co najważniejsze, takie dekoracje dodają mnóstwo przytulności.


Lista rzeczy

Potrzebujemy:

  • Plastry drewna, moje mają ok. 8 cm, można je kupić np. na allegro za ponad złotówkę
  • Pędzel
  • Klej do decoupage lub dużo tańsza opcja, klej wikol (w tym przypadku rozcieńczamy go z wodą w proporcji 2:1 klej:woda)
  • Sznurek jutowy
  • Klej uniwersalny/ na gorąco
  • Wydrukowane kwiaty. Możemy też zaszaleć i użyć papieru ryżowego ze wzorem, serwetki albo papieru do decoupage

Wykonanie

Wykonanie:

Instrukcję zacznę od wytłumaczenia, jaki efekt osiągniemy używając danego medium jako wzoru. Pierwsza opcja, i również ta, na podstawie której będzie dzisiejsza instrukcja, to wydruk. Jeśli mamy w domu drukarkę z kolorowym tuszem jest to najtańsza i najszybsza metoda na zdobycie kwiatów do ozdabiania. Trzeba mieć jednak na uwadze, że tak drukowane kwiaty pod wpływem kleju odrobinę wyblakną, ale ja osobiście bardzo lubię ten wypłowiały, vintage efekt. Takie kwiaty jak moje można pobrać np. TUTAJ albo TU.

Druga opcja, najdroższa, czyli papier ryżowy, jest idealna dla osób, które szukają lekko półprzeźroczystego efektu, pod którym będzie delikatnie widoczne drewno. Taki wzór nie trzeba też wycinać jak w przypadku wydruku, wystarczy delikatnie wytargać go z arkusza. Planuje w najbliższym czasie umieścić tu cały post na temat decoupage z użyciem papieru ryżowego.

Trzecia opcja, to użycie serwetki- efekt nie będzie tak przeźroczysty jak w przypadku papieru ryżowego, wzór nie będzie też blaknąć pod wpływem kleju jak przy wydruku, nie trzeba go też tak dokładnie wycinać, ale łatwo porobić zmarszczki i porozrywać wzór. W przypadku użycia serwetek, stosujemy metodę klejenia opisaną w TYM POŚCIE.

No dobrze, to teraz wracamy do metody, która ja wybrałam w tym przypadku, czyli wspomniane użycie wydruków.

  1. Wycinamy nasz wzór, przydadzą się nam do tego małe, precyzyjne nożyczki, musimy zadbać o to by nie zostały żadne kawałki białego papieru. To w sumie jedyny trudniejszy krok, wymagający precyzji i skupienia, potem jest już banalnie 🙂
  2. Smarujemy drewno klejem do decoupage lub rozcieńczonym z wodą wikolem i przyklejamy nasz wzór. Kiedy przeschnie zabezpieczamy całość warstwą tego samego kleju, który użyliśmy do przyklejenia.
  3. Przyklejamy na tyle plastra, klejem uniwersalnym lub na gorąco, sznurek- to będzie nasza zawieszka. Długość sznurka powinna sięgać prawie do końca plastra, dzięki temu tył po powieszeniu będzie równo przylegał do ściany.