Dziś coś czego jeszcze na blogu nie było- ilustrowane karty do gry w Memo i w Piotrusia, do pobrania i wydruku. Uwielbiam te dwie zabawy- ich zasady są bardzo proste a jednocześnie wciągają i dają dużo frajdy. Będą się przy nich dobrze się bawić zarówno te duże dzieci takie jak ja, jak i te całkiem małe 🙂 W dodatku wspomniane gry wspomagają naszą spostrzegawczość i pamięć. Jak widać- same plusy.
Przyznam wam się, że gra miała ukazać się wcześniej, jednak przygotowanie wszystkich ilustracji zajęło dłużej niż planowałam. Tym sposobem grę publikuję dopiero teraz- ale czy jest lepsza okazja na taki post niż Dzień Dziecka? Wyszło idealnie! Mam nadzieję, że spodoba wam się moja wersja tych klasycznych kart i przygotowane do nich ilustracje.A żeby nie było za łatwo- niektóre ilustracje są do siebie podobne, ale różnią się drobnymi szczegółami. Wydawało Ci się, ze tu leżała para do ilustracji pierścionka? Ops, owszem, ale nie ten kolor oczka 😉
Zestaw zawiera 3 plansze- dwie memo, i jedną z kartą do gry w Piotrusia. Ta 3cia zawiera puste okna- możesz je zignorować i obciąć albo lepiej- dorysować tam kolejne karty. Wydruk należy dokonać na formacie A4, ja wybrałam papier o najgrubszej dostępnej w drukarni gramaturze, z delikatnym połyskiem. Po wydruku wyszło naprawdę super, sami z resztą możecie zobaczyć na zdjęciach. Moja wersja to prototyp, posiada więć ciemniejsze linie niż wersja do pobrania- dostajecie więc jeszcze ładniejszy produkt 😉 Karty przecięłam za pomocą nożyka i linijki, to najłatwiejszy i najszybszy sposób na zrobienie tego równo.
KLIKNIJ, ABY POBRAĆ GRĘ
A żeby nie było za łatwo- niektóre ilustracje są do siebie podobne, ale różnią się drobnymi szczegółami. Wydawało Ci się, ze tu leżała para do ilustracji pierścionka? Ops, owszem, ale nie ten kolor oczka 😉
A teraz czas na krótkie przypomnienie zasad gier.
Czarny Piotruś
Komplet powinieneś zawierać 48 kart, w sumie 242 pary oraz jedną pojedyncza kartę- Bogatka, nasz tytułowy Piotruś. Swoją drogą była już bohaterką Styczniowego kalendarza- lubię ten rysunek jednak tak bardzo, że uznałam, iż zasługuje na dodatkową rolę 🙂 Ilośc graczy: 2-4 Zasady: Tasujemy wszystkie karty. Każdy z graczy otrzymuje po jednej karcie, aż do wyczerpania tali kart. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie osoby będą posiadały tą samą ilość kart, ponieważ talia jest nieparzysta. Gracze wykładają na stół wszystkie posiadane pary, resztę zostawiają w rękach w formie wachlarzu. Gracze kolejno wyciągają od siebie po karcie z wachlarza. Jeśli karta ta utworzy parę z którąś z posiadanych wcześniej, wykłada on ją na stół, do pozostałych par. Jeśli nie- zatrzymuje ją. Wygrywa gracz, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart. Przegrywa osoba, która pozostanie z Piotrusiem w kartach.
Memo
Tym razem pojedyncza karta z poprzedniej gry nie będzie nam potrzebna (ta z Bogatką) Ilość graczy: 2-4 Zasady: Najpierw gracze muszą ustalić między sobą kolejność kolejki. Jeden z graczy tasuje karty, a następnie układa je na twardej powierzchni obrazkiem do dołu. Karty układamy w rzędach, zostawiając pomiędzy nimi około 1 cm odstępu, aby łatwiej było je potem odkładać. Celem gry jest wyszukiwanie takich samych par obrazków. W każdej rundzie gracz obraca do góry tylko dwie sztuki obrazków. Jeśli gracz w swojej rundzie podniesie dwa obrazki z tym samym motywem- zabiera je sobie. Jeśli motywy nie pasują do siebie- odkłada je na miejsce. Czas na następnego gracza itd. Gra kończy się wraz z wyczerpaniem obrazków do zebrania. Wygrywa ten gracz, który będzie posiadał najwięcej sparowanych ze sobą obrazków.
Uwielbiam grę w memo, kiedyś też robiłam takie bloczki do tej gry:) Piękne wykonanie i świetny pomysł:)