Jak pamiętacie, już nie raz na blogu pokazywałam to co posiadam na ścianach. Był nawet post o tym, jak kreatywnie można je ozdobić na różne sposoby. Dzisiaj poopowiadam trochę więcej o jednym z nich,  czyli plakatach. Uwielbiam grafiki we wnętrzach! Podzielę się  więc z wami odrobiną wiedzy jak je zestawiać czy na które modele się zdecydować.

No dobrze, zacznijmy od początku. Postanowiliśmy ozdobić pokój grafikami. I teraz powstaje pytanie co kupić, czym kierować się przy wyborze plakatu na ścianę? Najlepiej dwoma najważniejszymi aspektami- naszymi upodobaniami oraz wystrojem wnętrza. 


Po pierwsze i najważniejsze- szkoda czasu na spoglądanie na coś, co jest może jest i teraz modne, ale patrzenie na to nie sprawia nam żadnej przyjemności. Nawet jeśli coś jest aktualnym must have danego roku. Jeśli akurat modny wzór nie jest tym co czujesz w 100%- odpuść sobie. To nie zadziała Wierzcie na słowo, przerabiałam to. 

Druga sprawa, plakaty idealnie nadają się do podkreślenia nimi naszych zainteresowań czy sympatii. Tym sposobem większość rzeczy jakie wiszą u mnie na ścianie, przedstawia kotki, kwiaty, jest też parę inspirujących, kreatywnych cytatów. Dzięki temu ktoś kto odwiedzi nasze skromne progi od razu będzie wiedział, że jesteśmy fanami Marvela czy może mamy hopla na punkcie jelonków. I w drugą stronę- przyjemnie będzie się nam oglądało nasze ukochane motywy na co dzień. 

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, warto mieć na uwadze również, aby prócz spełniania powyższych założeń, plakat współgrał z naszym wnętrzem. Aby  zawieszone na ścianach czy prezentujące się dumnie na półkach wzory, podkreślały dany pokój i uzupełniały, zamiast wprowadzać w nim chaos. Pewnie, można próbować połączyć plakaty w stylu shabby chic z wnętrzem typu statek z SF, i zrobić to tak, aby zachwycało, zamiast wywoływać reakcję ”jak to się mogło stać?!”. Jest jednak nie lubisz ryzykować, to dalej podaję kilka prostych zasad, które pomogą nam w prosty sposób skomponować idealną galerię z obrazków i plakatów. 
Plakaty we wnętrzach- jak je łączyć, które wzory wybrać?

DUETY

 

Świetnie wyglądają zestawienia plakatów, które razem tworzą pełną całość. Ale, ze o co chodzi? Np o dwie podobne do siebie grafiki, które powieszone obok siebie dają pełen lub po prostu szerszy obraz danej sceny. Może to być również tekst, rozłożony na dwa plakaty. 

TYPOGRAFIA+ GRAFIKA

Moja ulubiona opcja, czyli miks plakatów typograficznych z tymi, które przedstawiają grafiki. Najlepiej wyglądają w grupie- sama jak pamiętacie mam ścianę zapełnioną takim połączeniem. Przy takim zestawieniu możemy dobierać plakaty kierując się poniższymi rozwiązaniami.

Plakaty we wnętrzach- jak je łączyć, które wzory wybrać?

JEDEN KOLOR

 

Ciekawym wyborem jest dobranie do siebie plakatów w jednej barwie. Mimo, że każdy może być z innej bajki idealnie współgrają ze sobą- własnie przez wspólny akcent kolorystyczny. 


Plakaty we wnętrzach- jak je łączyć, które wzory wybrać?

CZERŃ I BIEL

 

Opcja podobna do tej wyżej, tylko tym razem decydujemy się na dwa kolory- biel z czernią. Takie połączenie jest bezpieczne i nie ma prawa wyglądać źle. Jak powyżej, nawet jeśli każda z grafik jest w innym stylu, gdy łączą je dwa wspomniane kolory, wszystko dalej ze sobą fajne współgra.

plakaty aranżacje

TEMATYCZNIE

 

Inne rozwiązanie to dobór plakatów tematycznie czy stylistycznie. Szukamy jakiegoś wspólnego elementu. Cała ściana w plakatach z filmów? Czemu nie. A może tylko plakaty w stylu retro? Albo lepiej, plakaty z aparatami fotograficznymi, żeby wyrazić stylowo nasza pasje. Też ciekawie! 


Plakaty we wnętrzach- jak je łączyć, które wzory wybrać?

PODKREŚLENIE FUNKCJI WNĘTRZA

 

Fajnym rozwiązaniem jest dobranie plakatu do charakterystyki pomieszczenia. W kuchni idealnie wpasuje się plakat z przelicznikiem miar, w łazience zabawny wierszyk czy grafika o tematyce kąpielowej, a w sypialni cytat czy grafika, po spojrzeniu na którą nasz dzień od razu zacznie się uśmiechem. Natomiast w domowym biurze świetnie sprawdzają się dające kopa do działania plakaty motywacyjne.


Mam nadzieję, że uznacie te porady jako przydatne w planowaniu waszej małej galerii. A może już ją posiadacie? Jaki rodzaj z powyższych zestawień preferujecie? Piszcie!

Wpis powstał we współpracy z firmą MYLOVIEW, skąd też pochodzą użyte we wpisie zdjęcia i użyte jako przykłady przecudne plakaty.