Czasem tak bywa, że potrzebujemy stworzyć jakiś projekt graficzny poza domem, np. w pracy. Wiadomo jak wyglądają wtedy warunki- narzędzia jakimi możemy się posłużyć są ograniczone. Ok, mamy jakiś tam komputer, który w najlepszym razie prócz Painta posiada również Gimpa (ale nie mówmy o nim. Mam osobistą awersję o tego programu. Wiem, że nie można wymagać wiele od darmówki, ale no… nie, po prostu nie. ). Czasem brak też przyrządów jak zwykła myszka, nie mówiąc już, że tablet graficzny jest wtedy tylko w sferze pragnień. No i co teraz? Jak zrobić ładną grafikę, kiedy przy zastanych programach i sprzęcie nie możesz ładnie wyciąć tła czy sprawdzić jaki odcień ma Twój obrazek, by dopasować np. tekst? Ja w takich sytuacjach korzystam z narzędzi online i właśnie nim będzie poświęcony dzisiejszy post. Są najwygodniejsza opcją, bo dostępne wszędzie, niezależnie od sprzętu na jakim pracujemy- jedyne czego nam trzeba to dostęp do internetu.

Kliknij w nazwę danej strony, aby przejść do niej

program do grafiki online

Canva i PicMonkey

Dwa narzędzia z których najczęściej korzystam. O Canvie popełniłam kiedyś nawet post, co i jak to działa, o TUTAJ. W obu programach możemy wybrać z gotowych szablonów jaki plik chcemy stworzyć, czy będzie to plakat czy wizytówka, możemy też ustawić własne wymiary. Oba posiadają sporą ilość opcji dodawania i edycji tekstu i ilustracji, w tym własnych. W porównaniu do Canvy PicMonkey ma jednak zdecydowanie bardziej rozbudowane możliwości edycji samych zdjęć.

jaki kolor ma obrazek

Image Color Picker

Bardzo fajny programik, który na podstawie wybranych przez nas zdjęć odczytuje wartość użytych w nich kolorów. Bardzo lubię tworzyć grafik, gdzie napisy są dopasowane kolorystycznie do obrazków, bardzo często więc korzystam z tego narzędzia. Po wgraniu naszego zdjęcia klikamy, na niego w miejsce, z którego chcielibyśmy pobrać dane o kolorze, a program podaje nam ich wartość np. w formie kodu RGB.

Programy do tworzenia oraz edycji grafik i zdjęć online

Background Burner i Online Image Editor

Background Burner to jedna z genialniejszych stron do szybkiego wycinania tła, jaką testowałam.

Fajną opcją jest też Online Image Editor. W zakładce WIZARDS- TRANSPARENCY możemy usunąć jednym kliknięciem kawałek jednolitego tła po prostu klikając na nim, lub za pomocą zwykłej gumki. Program ma także parę fajnych opcji do edycji zdjęć jak np. przycięcie obrazka do wybranego kształtu szablonu czy przerobienie go na gifa.

Tak wygląda nasz wyjściowy obraz po edycji tym programem:

usuwanie tCa program

Prawda, że fajnie działa?

Pixabay i Pexels

darmowe grafiki strona

Pixabay to moje ulubione źródło cudnych ilustracji i zdjęć tematycznych. Grafiki z tłem, bez, zdjęcia tematyczne, tła- tu jest wszystko i to w dodatku na licencji CC0. Zdjęcia natomiast są bardzo dobrej jakości, nietrudno znaleźć coś pasującego do naszego projektu. Dodatkowo znajdziemy tu nawet darmowe filmy. Warto zajrzeć również na Pexels- sporo bardzo dobrych zdjęć na każdą okazję.

Tak wygląda lista stron, które najczęściej używam do tworzenia plakatów, podziękowań czy innych tego typu projektów, gdy jestem poza domem. To taki mój podstawowy zestaw, który sprawdza się zawsze, a strony są przyjemne i proste w obsłudze. Mam nadzieję, ze również przyda wam się ten zestaw do waszych projektów 🙂 A może sami macie swoje ,,podróżne” graficzne hity?