Tak już przewrotnie bywa w przypadku urządzania balkonu, że większość artykułów z pomysłami ,,jak zagospodarować mały balkon” ma jedną wadę. Tytułowy mały balkon to miejsce gdzie zmieścisz ogrodową sofę, dwa krzesła i stół, a i czasem hamak. Bądźmy szczerzy- to nie jest mały balkon. Mój balkon ma jakieś dwa metry długości, niecały metr szerokości i uważam go za mały, tymczasem moi znajomi mają balkon nawet o połowę mniejszy. Czy więc nic ciekawego nie da się zrobić na tak małej powierzchni? Skądże, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet z tak małym metrażem wyczarować magiczny kącik prosto z pinteresta. Mało tego, to własnie inspiracje z stamtąd pomogą mi zobrazować kilka fajnych pomysłów i rad, jak urządzić z pomysłem tak małe metraże.

Zadecyduj o najważniejszej funkcji balkonu

Kluczowa jest decyzja jakie będzie główne przeznaczenie naszego balkonu. Zawsze marzył mi się balkon gdzie będę mogła się wygodnie położyć, ale również gdzie będą krzesła i stolik, aby móc tam jadać śniadania. Kolejna sprawa na której mi zależało to miejsca na kwiaty, zioła i warzywa. Niestety nie jestem w stanie połączyć obu tych funkcji na tak małej powierzchni, zrezygnowałam więc z opcji jadania na balkonie na rzecz palety z wygodnym z siedziskiem. Paleta zajmuje większość balkonu, a pozostały kawałek przeznaczyłam na doniczki z kwiatami i kilkoma warzywami i ziołami. Ostatecznie jestem jednak zadowolona, że udało się wprowadzić najistotniejsze funkcje, mimo rezygnacji z innych, też przecież ciekawych. Czasami takie zmniejszenie oczekiwań to jedyne co możemy zrobić, zamiast iść w stronę ”wszystko albo nic” i zniechęcić się na starcie 🙂

Palety ogrodowe i wodoodporne materace

Odkrycie, że produkują na wymiar palet materace i poduszki z wodoodpornych tkanin, przystosowanych do warunków panujących na dworze było totalnym gejmczendżerem. Takie materace i poduchy możemy wyszukać online jako ”materac/poduszka do palet”, widziałam także, że można je znaleźć w marketach budowano-wykończeniowych, choć z mojego małego rozeznania wynika, że najtaniej jest zamówić je przez internet. Paletowe materace są produkowane zazwyczaj w rozmiarach 80×120, czasem w formie połówek 80×60, a nawet mniejsze,  65×60, co jest świetnym rozwiązaniem na te najmniejsze balkony- można przeciąć paletę na pół lub mniejsze kawałki i zrobić mini siedzisko. Co do samych palet prócz kupna ich w centrach budowlanych warto popytać w dużych marketach o palety po towarze, placach budowy czy składach budowlanych- na pewno znajdzie się tam jakaś sztuka, którą ktoś chętnie odda za darmo. 

Takie palety można też w przypadku bardzo małego balkonu ułożyć po prostu bokiem, w ten sposób zamiast typowej sofy z palet do siedzenia, uzyskamy małe miejsce do leżenia.

Materac zamiast palety

Inna, prostsza i również sprawdzająca się w warunkach balkonu opcja to dmuchany materac do spania, zazwyczaj są także węże niż paleta, więc sprawdzą się tam, gdzie ta opcja nie wchodzi w grę przez gabaryty. Teraz produkuje się coraz więcej takich materacy w naprawdę ciekawych kolorach i deseniach, można też nakryć go kocem dla uzyskania lepszego efektu wizualnego. W razie potrzeby łatwo go wypompować, złożyć i schować, aby odzyskać potrzebne w danej chwili miejsce.

Idealne trio – fotel, skrzynia oraz stolik ,,półowka”

Jeśli nie jesteście fanami wylegiwania się na balkonie, świetną opcją będzie zainwestowanie w powyższy zestaw. Wygodny fotel ogrodowy pozwoli przesiedzieć na balkonie długie godziny, do tego stolik ”połówka” aby nie utrudniał przejścia i zajmując minimalną powierzchnie móc spełniać swoja rolę, oraz skrzynia ogrodowa, która tworzy dodatkowe miejsca na przechowywanie i do siedzenia. Początkowo nie wierzyłam, że tylko te 3 elementy mogą nadać klimat na małym metrażu, ale powyższa inspiracja pokazuje, że to w zupełności wystarczy, aby stworzyć przytulny a do tego tak funkcjonalny kącik.

Siedzisko na balkon miniaturka

Powyższe zdjęcie to dowód, że da się wyczarować dealne meijsce odpoczynku nawet na balkonie, przy którym o stoliku czy palecie można pomarzyć. Taki wąski kawałek możemy zagospodarować na miejsce do siedzenia na świeżym powietrzu, podczas gdy nogi możemy swobodnie wyciągnąć w mieszkaniu. Sprawdzą się tu wspomniane wcześniej poduszki paletoweo małych wymiarach, wąski materac, a jeśli to wciąż za duży wymiar na nasz mały balkon, możemy wtedy zastosować wodoodporne siedziska na krzesła ogrodowe. W tym wypadku praktyczną opcją jest położenie na podłodze drewnianego/plastikowego tarasu, aby nie ,,złapać wilka” od takiego siedzenia na samych poduchach 🙂 Jeszcze prostsza i tańsza opcja to karimata z izolacją położona pod poduszki.

Idziemy do góry, czyli oszczędność miejsca

Świetnym rozwiązaniem na małe balkony, gdzie jak wiadomo każdy zaoszczędzony centymetr się liczy, są regały. Jeśli marzy nam się mocno zielony balkon a mamy mały metraż to w ten sposób zyskujemy sporo miejsca na rośliny, zyskujemy tez przestrzeń na przechowywanie dodatkowych akcesoriów. Ja sama jestem fanką serii Hylis z Ikei, są to stosunkowo niedrogie regały a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Można dokupić do nich także dedykowany pokrowiec, i stworzyć mini szklarnię, lub po prostu chronić w ten sposób przechowywane w nim rzeczy.

Powieś to!

Co w sytuacji kiedy brakuje miejsca na regały, a chcemy mieć na balkonie własną dżunglę? Jeśli spółdzielnia lub inny organ decydujący o pracach na terenie bloku zezwala na wiercenie to warto zainwestować wtedy w wiszące u sufitu donice, półki i kratki na ścianach.

Jeśli jednak nie mamy takiej zgody jest na to inne rozwiązanie- drabinka czy stojąca mini półka oparta o ścianę może posłużyć nam do zawieszenia dodatkowych roślin, a jednocześnie nie zajmuje wiele miejsca. Świetnym rozwiązaniem są też oczywiście kwietniki do zawieszenia na poręczy.


Mam nadzieję, że powyższe rady i zdjęcia zainspirują was do stworzenia na waszych balkonach mini miejsc relaksu 🙂 Sama jestem na etapie nadawania mojemu małemu balkonowi ostatnich szlifów i mam nadzieje, że wkrótce będę mogła tu trochę więcej o nim i o wprowadzonych tam rozwiązaniach poopowiadać.

 

XOXO,