Kiedyś przygotowałam wpis dotyczący tego jak aranżować na ścianach nasze ulubione plakaty, dzisiaj chciałabym się skupić na zdjęciach, zwłaszcza tych rodzinnych, nie pozowanych. W przypadku plakatów zazwyczaj dopasowujemy je spośród wielu opcji tak, aby pasowały stylistycznie do wnętrza, jeśli chodzi o zdjęcia, częściej liczą się chwile i ludzie na nich ujęci, przy ich wyborze mniej ważna jest kompozycja czy kolorystyka. Wiele osób w obawie przed utraceniem spójności stylu we wnętrzu rezygnuje z umieszczenia rodzinnych fotografii na rzecz idealnie dobranych plakatów i obrazów, tymczasem kreatywnie zaprojektowana rodzinna galeria również potrafi być bardzo stylowa.

Jak więc ugryźć to tak, aby wyeksponować nasze miłe wspomnienia, dodać do wnętrza osobistego charakteru, a jednocześnie dopasować naszą foto galerie do stylu naszego mieszkania? Oto kilka moich sprawdzonych sposobów!

Kolorystyka

Czerń i biel

Jeśli  kolorowe fotografie nie pasują do naszego stonowanego wnętrza, dobrą opcją jest wywołanie ich w odcieniach czerni i bieli. Takie rozwiązanie sprawdzi się w większości wnętrz, to też najprostsza opcja, aby ukochane zdjęcia pasowały do prawie każdego miejsca w domu. Ciekawy efekt daje również połączenie kolorowych fotografii z czarno-białymi.

Nadanie barwy

Inna opcja to nadanie fotografiom konkretnego zabarwienia. Ta metoda ujednolicenia zdjęć, którą stosuje wielu instagramowiczów, idealnie sprawdza się również w przypadku galerii ściennej. Możemy nałożyć na nasze zdjęcia konkretny filtr kolorystyczny i tym sposobem dopasować galerię do reszty wystroju. 

Jednolite ramy

Dobrym pomysłem na ujednolicenie galerii jest także zdecydowanie się na ramki w jednakowym kolorze. Kolorowe zdjęcia będą tworzyły spójną całość, kiedy umieścimy je w identycznych kolorystycznie ramach.

Zawartość galerii

Zdjęcia + obrazy i plakaty

Kolejne rozwiązanie aby otrzymać stylową, rodzinną galerię to mały miks. Wystarczy połączyć ze sobą plakaty wraz ze zdjęciami, aby utworzyć artystyczno-sentymentalny kolaż. Jeśli kochamy eklektyzm, warto dodać też inne ozdoby ścienne. Osobiście uwielbiam to rozwiązanie, moja ulubiona galeria to własnie miszmasz zdjęć, plakatów oraz ozdobnych talerzyków czy luster.

Tylko zdjęcia

Możemy też pójść w galerię składająca się z samych zdjęć. Taka galeria dobrze wygląda gdy posiada jakiś element wspólny jak identyczne ramy czy kolorystyka fotografii.
  

Rozmieszczenie

Asymetria

Czyli rozmieszczenie ramek w sposób dowolny po całej ścianie, mój ulubiony sposób wieszania obrazów, choć jednocześnie wymagający wcześniejszego, przemyślanego rozplanowania, tak, aby nasz pozorny nieład, był  tak naprawdę nieładem planowanym.

Siatka

Zdjęcia wyglądają naprawdę efektownie rozplanowane na ścianie w formie siatki, przy użyciu identycznych wymiarami i kolorami ramek. Taki geometryczny sposób planowania powierzchni jest łatwy i sprawdzi się w większości pomieszczeń, zwłaszcza w przypadku dużej, wolnej powierzchni ściany.

Duże rozmiary

Możemy wybrać dwie, maksymalnie trzy duże ramy, i ustawić je obok siebie. Najlepszy efekt osiągniemy stosując identyczne ramki. Minimalistycznie, a z efektem wow. Inna opcja na wielkoformatową galerię to wydrukowanie fotobrazów na płótnie, i podobnie jak w przypadku ramek, umieszczenie dwóch, dużych egzemplarzy obok siebie.

Warstwy

Dobrym pomysłem jest ułożenie ramek ze zdjęciami na półkach i stworzenia z nich warstwowej konstrukcji. Układając je w ten sposób możemy posiłkować się metodą budowania miasta- mniejsze i większe ramy uzupełniają się nawzajem zupełnie jak budynki w miejskim krajobrazie.


Ważna przy planowaniu fotograficznej galerii jest również kwestia wywołania zdjęć. Wygodnym rozwiązaniem jest zlecenie wydruku odbitek przez internet. W ten sposób  wywołamy nasze fotografie w dowolnym formacie, nawet XXL, z opcją odbioru ich w domu  bądź w wybranym punkcie paczkomatów  w naszym mieście. Dodatkowo możemy wydrukować nasze zdjęcia np. w formie fotokalendarzy czy poduszek ze zdjęciami, jest to też bardzo urocza opcja na prezent dla najbliższych.


A jak wyglądają wasze galerie ścienne? Umieszczacie w nich zdjęcia? Jeśli nie, to mam nadzieję, że dzisiejszy wpis zainspiruje was do dodania tego elementu do waszego wystroju, bo jak widać, fotograficzna galeria ścienna potrafi naprawdę dodać wnętrzu klimatu 🙂

Wpis powstał we współpracy z firmą FotoPrint.pl.