Uwielbiam zmiany we wnętrzach, kocham to uczucie ”nowego”. Co jakiś czas dopada mnie wnętrzarskie ,,fisiowanie” i mam ochotę zmienić obecny wygląd pomieszczeń na inny, najlepiej to teraz zaraz, bo na ten stary układ rzeczy nagle patrzeć nie mogę. I wtedy przychodzi pytanie jak tanio i szybko zmienić wystrój danego pokoju? Potrzeba matką wynalazku, dlatego wypracowałam parę sposobów jak zrobić to bez remontu i wydawania dużych pieniędzy (a nawet czasem wcale!) i właśnie nimi chciałabym się z Wami dziś podzielić. No to po kolei! 🙂

 

Wazonik na początku swojej kariery był szary, ale taki szybko się znudził i dostał nowe, złote wcielenie ♥ Ten koszyk z frędzlami to jedno z moich ostatnich DIY, pisałam o nim TUTAJ

1. Nadaj nowy kolor

Nic nie działa takich cudów ze starymi, opatrzonymi rzeczami  jak warstwa sprayu. Miałam w swoim życiu okres kiedy ciągle chodziłam po domu i wypatrywałam co jeszcze można pokryć warstwą farby. Tandetna figurka we wszystkich kolorach tęczy? Może będzie epicko wyglądać cała na biało? Albo każda ozdoba z innej parafii? Można ujednolić je aplikując ten sam kolor. Tym sposobem możemy też zmienić kolorystykę naszego wnętrza- kiedyś kolekcjonowaliśmy srebrne ozdoby a teraz marzy nam się złoto? Czas je przemalować!
Masz może pozostałości farby po innym projekcie? Świetnie, pomyśl do czego jeszcze mogłabyś ja wykorzystać. Ja np. używałam pozostałej po malowania ścian farby lateksowej do malowania drewna i sprawdziła się w tej roli znakomicie, mimo, iż nie takie jest przecież jej przeznaczenie.
Zielona poduszka kupiona za grosze na przecenie  idealnie komponuje się z zielonymi elementami na poduszce do spania. Do szarej narzuty dobrałam szarego kota 🙂

2. Zmień tekstylia

Zacznijmy od sypialni. Kupno nowej pościeli to zazwyczaj większy wydatek. A gdyby nadać jej nowe życie po kosztach? Wystarczy dokupić nowe poszewki na poduszki, pasujące do poszewki na kołdrę. Albo dodać kilka jaśków pasujących kolorem do reszty pościeli, aby przypominały komplet.  Mogą być gładkie i nawiązywać kolorem, albo mieć wzory i tworzyć uroczy miszmasz. Powiew nowości za grosze. Co z innymi pomieszczeniami? Prócz kupna nowej poszewki, świetną opcją jest również zrobienie ich samodzielnie ze starych ubrań czy resztek materiałów. Tutaj fajny tutorial jak bez szycia przerobić w ten sposób sweter, czy uszyć poszewkę ze starej koszuli.

 

Ta galeria to totalny miszmasz rozwiązań- przemalowane ramki, wydruki z ”internetu” czy oprawione piórko, które kiedyś dostałam i było uroczym znaleziskiem  z ogródka. Złote kropki są wycięte dziurkaczem z złotej foli z zużytego opakowania. 

3. Nowa dekoracja ścianę

To co mamy na ścianach naprawdę potrafi odmienić wnętrze, a zmienić wygląd ścian można naprawdę tanim kosztem. Można kupić za grosze nowe ramki i wydrukować do nich urocze obrazki z internetu (znajdziecie je np. u mnie wpisując hasło plakaty w blogową wyszukiwarkę czy pod kategorią DO WYDRUKU) albo użyć do ich wypełnienia ozdobny papier, resztki tapet czy materiałów. Można zrobić to jeszcze taniej i przygotować ramkę z.. papieru! Zapewniam, że wygląda uroczo i jest naprawdę wytrzymała.  Albo cudnego jelenia, mam takiego i obiecuję wam, robi wrażenie! TUTAJ znajdziecie instrukcje na wspomniane papierowe cuda. Możemy też odświeżyć starą ramkę, na to również znajdzie się INSTRUKCJA 🙂 Swojego czasu TUTAJ przygotowałam cały post o tym, co można zawiesić na ścianie by odmienić jej wygląd- w tym mnóstwo pomysłów “po kosztach”.

5. Odnów lub przerób to co już posiadasz

Tutaj musimy podejść do sprawy kreatywnie- zastanowić się co posiadamy a można wykorzystać w nowy sposób. Stara szafka z szufladami? Zrób z szuflady stolik! Stare deski z remontu, składowane ”bo kiedyś się przydadzą”? Może więc własnie nadszedł ich czas i zamienią się w nową półkę? Albo szklane butelki, można je ozdobić i przerobić na wazony, tak samo słoiki.  A może na strychu skrywa się stary stolik po babci, który po drobnej renowacji stanie się małą, vintage perełką? Jeśli nie posiadasz nic takiego, warto przyjrzeć się portalom ogłoszeniowym i grupom na facebooku- często za grosze można znaleźć naprawdę ciekawe okazje.

6. Zrób coś samemu

A jeśli nie posiadasz nic co nadawałoby się do przeróbki może warto stworzyć samemu coś od zera? Takie własnoręcznie wykonane dodatki to gwarancja, że idealnie wpasują się stylem czy kolorystyka do naszego mieszkania, dodatkowo mamy jedyną i niepowtarzalną dekorację. W zakładce DIY znajdziesz wiele pomysłów na wykonanie dekoracji samemu od podstaw, w sposób prosty i zupełnie po kosztach.

Roślina po prawej została zakupiona po okazyjnej cenie w markecie, z kolei osobnika po lewej dostałam ponad rok temu za darmo, jako mała zaszczepkę 🙂

4. Dodaj naturę

Wspomniana natura to idealne źródło darmowych dekoracji. Kwiaty przyniesione z łąki czy ogrodu zawsze pozytywnie odmienią wnętrze, można je wstawić do wazonu czy zasuszyć i wykorzystać jako całoroczne ozdoby.

Pro tip- kwiaty idealnie suszą się w mikrofali. Wystarczy złożony na pół papier do pieczenia, pomiędzy który wkładamy kwiaty, wszystko to dociskamy ciężkim naczyniem zdatnym do podgrzewania w mikrofali. Ostrożnie ”pieczemy” nasze ozdoby i gotowe! Tak przygotowane kwiaty suszą się w ekspresowym tempie nie tracąc przy tym koloru.

Możemy też wykorzystać inne dary natury, np. ciekawe kamienie, gałęzie czy szyszki, tutaj klika pomysłów na ich wykorzystanie. Inna opcja to dodanie kwiatów doniczkowych, zwłaszcza, że prócz zaopatrzenia się w nie za kilka złotych w marketach dobrą opcją jest zdobycie darmowych szczepek od znajomych czy rodziny- taki samodzielnie wyhodowany zielony maluszek cieszy podwójnie!

7. Przemeblowanie

Nawet małe przemeblowanie potrafi efektownie odmienić opatrzone już wnętrze. Może warto odsunąć stół spod ściany i przestawić go w centralny punkt pomieszczenia aby stał się głównym punktem pokoju? Albo przenieść fotel z salonu do sypialni i urządzić tam przytulny kącik czytelniczy? Opcji jest mnóstwo, a często takie przemeblowanie przestrzeni, prócz wizualnej zmiany, może także poprawić jej funkcjonalność.

Przez wiele lat moje biurka stawiałam pod oknem. Choć jest to na pewno rozwiązanie korzystne jak chodzi o oświetlenie to brakowało mi miejsca do przechowywania biurowych rzeczy, aby były pod ręką. Odkąd biurko jest przy ścianie mogłam zawiesić dodatkowa półkę nad nim, a w dodatku wykorzystać ścianę na powieszenie organizerów. Taki układ jak teraz dużo bardziej mi odpowiada, warto więc eksperymentować i nie trzymać się utartych schematów.

8. Uporządkowanie przestrzeni

Warto skupić się na pozbyciu się z mieszkania niepotrzebnych przedmiotów, które tylko zagracają przestrzeń. Może to własnie czas, aby usunąć stary fotel nie nadający się już do renowacji, a który zawsze szkoda było wyrzucić, bo przecież jeszcze się nie rozpadł i służy. Albo zdublowane przedmioty codziennego użytku, jak 3 chlebak, podczas gdy używasz i tak tylko jednego. Może to być też znienawidzona ozdoba-prezent, która zupełnie do niczego Ci nie pasuje, a nie masz ochoty jej przerabiać? Jeśli rzecz nie jest w Twoim stylu lub zbędna, ale w dobrym stanie i komuś może się spodobać, warto ją komuś oddać lub odsprzedać. Coraz czyściej  są organizowane w Polsce lokalne wymianki i wyprzedaże garażowe, a jeśli nie chcemy się ruszać z domu możemy skorzystać z grup na faceboku. W Krakowie prężnie działa grupa kraków się dzieli – kraków is sharing , widziałam tez podobne grupy dla innych miast. Sama ostatnio pozbyłam się wielu rzeczy, których już nie używam lub też latami leżały ”bo kiedyś się przydadzą” i zmiana jaka zaszła w przestrzeni jest kolosalna- mniej przedmiotów, a co za tym idzie, więcej miejsca, dają pomieszczeniu zupełnie nowy, lepszy wygląd.


Mam nadzieje, ze te punkty zainspirują was, gdy następnym razem zapragniecie szybkiej i taniej zmiany, odrobiny nowości we wnętrzu. A może wprowadziliście już któreś z tych rozwiązań do swojego wnętrzarza? Podzielcie sie efektami 🙂