Dzisiaj jeden z najciekawszych dni w roku czyli… Dzień Kota! 🙂 Z tej okazji przygotowałam mały projekt DIY z kocim motywem. Praktyczny i uroczy, dla każdej kociej mamy, brelok kot! Mamy kota, brokat, frędzel, i nawet złotą nitkę- wszystko na wypasie! 🙂

Myśleliście, że wyleczyłam się z mojej miłości do gliny? Ha, nic bardziej mylnego, bo znów będziemy jej używać w tym projekcie 🙂 Ostatnim razem pojawiło się parę pytań odnośnie tego materiału. Jest to dokładnie glina samoutwardzalna, która schnie sama pod wpływem powietrza. Ja zawsze używam gliny TEJ marki i mogę ją z czystym sercem polecić, choć podejrzewam, ze każda tego typu będzie ok 🙂 Glinę kupuję w kilogramowych porcjach na allegro, bo tak wychodzi najtaniej.

Potrzebujemy:

  • Glina samoutwardzalna
  • Szablon kotka wydrukowany na sztywnym papierze, do pobrania TUTAJ
  • Mulina lub cienka włóczka, opcjonalnie złota nitka
  • Złoty brokat, opcjonalnie również złota farba
  • Koci szablon wydrukowany na sztywnym papierze
  • Nożyk
  • Wałek
  • Klej do decuupage, typu Mod Podge, można użyć zamiast kleju uniwersalnego i lakieru
  • Mechanizm breloka, ja swój w kolorze złotym kupiłam na Aliexpress, o TUTAJ,za niecałe 2 złote, ale widziałam je również na Allegro

Wykonanie:

Wycinamy kształt kota z szablonu. Rozwałkowujemy glinę na grubość około 0,5 cm i przykładamy  do niej nasz szablon. Nożykiem wycinamy dokoła szablonu kształt. Wszystkie nierówności powstałe po bokach od noża delikatnie wygładzamy palcami zwilżonymi w wodzie. Stosowałam tu tą samą technikę jak przy projekcie z króliczkami, ilustrowany tutorial do obejrzenia TUTAJ. Na koniec wycinam dziurki za pomoca rurek, ale nada się wszytsko- większa na górze, mniejsza na dole. Teraz wystarczy zaczekać aż nasza praca wyschnie. Zajmuje to zazwyczaj około dnia- półtora. Należy w tym czasie pamiętać aby co parę godzin obracać nasz kształt, aby nie wygiął się brzydko podczas schnięcia.

Czas na frędzle! Ja swoje wykonałam z muliny, można też użyć cienkiej włóczki. Ja wykonuję je identycznie jak na poniższym tutorialu, mój karton ma długość około 5,5 cm. Do przewiązania frędzla użyłam złotej nitki, aby pasowała do złotego kota.

TUTORIAL: https://pin.it/bnyx6x37sqhtrf

Ale zaraz, co z naszym kotem? Już mówię.

Kiedy kształt porządnie wyschnie pokrywam go złotą farbą, ja użyłam w sprayu. Dzięki temu nawet jeśli brokat będzie prześwitywał, nie będzie brzydkich, białych dziur. Gdy wyschnie, nakładam na kotka porcję kleju do decoupage i posypuję brokatem. Znów chwilkę czekam aż całość będzie sucha. Strzepuję wtedy nadmiar brokatu i zabezpieczam powierzchnię kolejną warstwą kleju do decoupagu.

Ok, mamy więc trzy części. Czas zebrać wszystko razem! Przez oczko breloka przewlekam mulinę i za jej pomocą łączę go z górną częścią breloka i porządnie związuję. Frędzel przewlekam przez dolne, mniejsze oczko. I już, gotowe. Czas podpiąć klucze i pochwalić się światu naszym nowym, brokatowym dziełem.

A może szukasz pomysłu na brelok dla faceta? Taki też robiłam! Instrukcja TUTAJ!