Dziś trochę o tapetach! Lubicie je, a może nawet dekorują ściany w waszym domu? Ja osobiście jestem ich wielką fanką i jestem pewna, że w moim przyszłym mieszkaniu na pewno na jednej ze ścian będzie musiała się jakaś pojawić. Mają one w końcu ogrom zalet!

Przede wszystkim na korzyść tapety przemawia szeroki wybór wzorów, które pozwalają nadać naszemu pomieszczeniu wybrany styl. Kolejny plus to łatwość montażu, zwłaszcza jeśli wybierzemy wzór na flizelinie, która chroni tapetę przed marszczeniem się czy rozrywaniem. Jeszcze inna przydatna cecha tapet to oczywiście jej właściwości maskujące nierówności podłoża- świetnie nadaje się do ukrycia tych i owych niedociągnięć naszych ścian. Dodatkowo tapetować możemy nie tylko ściany ale i meble czy oprawiać ją w ramkach.

1

 

1. Tapeta jako tło dla mebli

Tapeta może świetnie podkreślić wyposażenie naszego wnętrza. Przy ciemnych meblach sprawdzi się jasna tapeta, doskonale podkreśli ich kształt i rozjaśni wnętrze. Tak samo działa to w drugą stronę- w przypadku mebli jasnych, wybór ciemnego koloru sprawi, że zostaną one naprawdę dobrze wyeksponowane. Podobna zasada obowiązuje gdy tapeta jest kładziona tylko na jednej ścianie- ciemna tapetę warto zestawić z jasnymi ścianami i odwrotnie.

4

2. Pasy czyli optyczne czary

Tapeta w pasy, oraz podobne im wzory świetnie mogą spełnić się w roli optycznego manipulanta powierzchni. Pasy poziome dadzą optyczne złudzenie, że pomieszczenie jest szersze, natomiast pasy pionowe to wnętrze wysmuklą i dodadzą mu parę centymetrów w górę.

2

 

 

3. Zamiast płytek

A może zamiast klasycznych płytek w kuchni lub łazience tapeta? Na przykład we wzór płytek. Lub jaki tylko nam się zamarzy. Albo dwie na raz. Należy jednak pamiętać aby wybrać tapetę winylową- jest ona odporna na wilgoć i można ja bez obaw zmywać.

6

 TAPETA PALAIS

4. Sposób na fragment

Możemy wykorzystać tapetę do wydzielenia danej strefy z pomieszczenia, np. kącika biurowego w sypialni. Użycie tapety na fragmencie ściany świetnie sprawdza się również do podkreślenia jej konstrukcji np. ciekawej wnęki. Warto też zdecydować się na pokrycie tapetą tylko jednej ściany w korytarzu, które zazwyczaj są dość wąskie i łatwo nadmiarem tapety jeszcze bardziej je pomniejszyć. Z kolei w sypialni tapeta na ścianie przy łóżku stworzy nietuzinkowy zagłówek.

 

5. Mocny akcent

Tapeta o mocnym kolorze czy wzorze cudownie podkreśla charakter wnętrza. Decydując się jednak na zdecydowany wzór tapety ściennej warto zestawić go ze stonowanymi meblami czy tkaninami. Dzięki temu taka tapeta pozytywnie wyróżni się zamiast tworzyć chaos.

Wpis powstał przy współpracy z Tapetuj.pl