Dzisiaj mam dla was grafiki z motywem wielkanocnego zająca. I to nie byle jakie, bo wielofunkcyjne! Dodatkowo pokaże, jak w 4 łatwych krokach wykonać takie kartki samemu, w Photoshopie. Ale że o co dokładnie mi chodzi? Już tłumaczę!

Po pierwsze przygotowałam dwie królicze grafiki, każda w dwóch wersjach. Jest to plakat do wydruku i kartka do złożenia- przy obu opcjach polecam maksymalny wydruk A4- kartka po złożeniu osiąga A5. Możemy tylko wydrukować ilustracje i zostawić je tak jak są, możemy jednak tak jak ja, pójść o krok dalej i pobawić się w małe DIY.

1. KARTKI DIY DO WYDRUKU

 

Kliknij, aby pobrać królicze karteczki!

 

MG

 

Potrzebujemy:

– Wydrukowaną grafikę, najlepiej dokonać druku na sztywnym papierze
– Nożyczki
– Wełna lub mulina
– Widelec
– Klej uniwersalny
– Ozdobne tasiemki

Wykonanie:

MG

Po pierwsze potrzebujemy pompona na ogonek. Cały trik polega na owinięciu wokół widelca naszej nici, im więcej razy, tym puszystszy i okrąglejszy będzie nasz pompon. Gdy skończymy owijać, wiążemy nitką prze środek, a na koniec rozcinamy boki naszego pompona. Możemy na koniec zafundować mu mały zabieg fryzjerski, co by poprawić walory estetyczne. TUTAJ filmik dobrze ilustrujący cały proces robienia pompona na widelcu.

Z wstążeczkami rzecz ma się jeszcze prościej, bo po prostu robimy kokardki. Przyklejamy nasze gadżety na miejsce- nasza niepozorna kartka od razu wygląda ciekawiej, prawda? 🙂

MG
MG

Ten puszysty ogonek- uwielbiam go! <3

2. JAK ZROBIĆ WIELKANOCNE KARTKI W PHOTOSHOPIE?

A jeśli wciąż mało wam kreatywnych działań, możemy pójść o krok dalej i sami w prosty sposób stworzyć takie kartki do ozdabiania. Pokaże wam jak zrobić to w Photoshopie. Jesli nie posiadacie tego programu to nic straconego. TUTAJ można wypróbowywać go przez miesiąc za darmo.

Będziemy pracować z maską przycinającą, podobnie jak w przypadku INSTRUKCJI WYKONANIA ZWIERZAKOWEGO PLAKATU, tym razem jednak będzie prościej i milion razy szybciej, bo użyjemy gotowych kształtów.

Potrzebujemy wielkanocnego kształtu i ozdobnej tekstury. Ja swoje kwieciste grafiki kupiłam za całego dolara, są piękne, totalnie wiosenne, a w paczce jest ich aż 10 sztuk. Można je kupić w tej cenie do końca miesiąca, o TUTAJ. Jeśli jednak chcecie użyć innych tektur, może przydać się wam mój post z 5 DARMOWYMI STRONAMI z tego rodzaju plikami. Co do kształtów- moje ulubione źródło to All- Silhouettesponad 15 tysięcy gotowych wzorów za darmo. Znajdźcie tam mnóstwo grafik wektorowych za free. Zarówno format AI jak i kształty, które
możemy zaimportować do PS-a ( kiedy ściągniemy paczuszkę z kształtami, klikamy na plik z rozszerzeniem .csh, otwiera się Photoshop i gotowe 🙂 ) i używać je pod narzędziem NIESTANDARDOWE KSZTAŁTY. Na przykład TUTAJ znajdziecie kształty królików, a TUTAJ inne wielkanocne motywy jak koszyczek z pisankami czy bazie.

A terasz szybka instrukcja jak wykonać taką kartkę w Photoshopie.

photoshop%Bkartka%Bwielkanocna%B

Tworzymy nowy dokument, u mnie format A4. Pamiętajcie, aby ustawić rozdzielczość na 300 DPI- dzięki temu kartka będzie po wydrukowaniu prezentować się dobrze. Zainteresowanych odsyłam TUTAJ– autor cudnie tłumaczy a jeszcze cudniej pisze 🙂

photoshop%Bkartka%Bwielkanocna%B

Teraz czas na użycie kształtów. Z przybornika po lewej wybieramy opcję Kształty. Teraz tam na górze, o tam gdzie ta różowa kropka- wybieramy interesujący nasz kształt i umieszczamy go w naszym dokumencie. Prościzna, prawda?

photoshop%Bkartka%Bwielkanocna%B

Teraz czas na przygotowanie naszej tekstury. Otwieramy wybraną grafikę w Photoshopie. Wybieramy skróty CTRL+A ( lub Select -> All ) a następnie CTRL+C ( Edit -> Copy ). Gotowe, czas wrócić do naszego dokumentu z królikiem. Wklejamy do niego naszą teksturę. Ważna sprawa- musi znajdować się nad naszym kształtem z królikiem. I teraz czas na magię, czyli tutaj bawimy się w maski przycinające dokładnie tak jak w poprzednim tutorialu- Klikamy ALT, i cały czas go trzymając najeżdżamy kursorem pomiędzy warstwą z grafiką do wypełnienia królika, powinna pojawić nam się ikonka dwóch kółeczek. Klikamy lewym przyciskiem myszy i tada- nasz królik nabrał barw!

photoshop%Bkartka%Bwielkanocna%B

 

Czas na ostatnie poprawki i dodatki. Możemy naszego królika poprzesuwać tak aby stał równo ręcznie lub prościej- korzystając z paska na górze, o TEGO. Warto dodać tekst- wyrównujemy go również w ten sam sposób jak obrazki.Prawda, że to była prosta i szybka sprawa? W dodatku można tym samym sposobem zrobić kartki na wiele innych okazji- wszystko zależy od użytych wzorów.

MG

XOXO,