szopinstrukcja

Jakiś czas temu opublikowałam plakat do pobrania z psem. Zostałam zapytana w komentarzu jak zrobić coś takiego samemu, z profilem własnego czworonoga. Dzisiaj więc właśnie o tym! Przygotowałam taki mały tutorial, gdzie nauczymy się dodatkowo trzech rzeczy:

  • Przypomnę parę photoshopowych skrótów
  • Podam bazę z modnymi geometrycznymi teksturami do pobrania za free
  • Nauczymy się pracy na masce przycinającej, bardzo przydatne w wielu projektach

Oczywiście jest to jeden z wielu sposobów wykonania takiego plakatu, jak to z Photoshopem bywa- prawie wszystko da się zrobić na 10 różnych sposobów. Sposób tu podany wydał mi się najprostszy 😉 A więc po kolei, jak zrobić portret waszego zwierzaka.

1. Tworzymy dokument w wybranym rozmiarze.  Następnie potrzebujemy zdjęcia naszego zwierzątka, które będzie dla nas wzorem naszej postaci. Wklejamy więc wspomniane zdjęcie do dokumentu. Jeden ze sposobów to otworzenie go w Photoshopie, CTRL+Alt, CTRL+C, i już  w naszym  pierwszym dokumencie standardowe CTRL+V). Jeśli zdjęcie jest za małe/za duże, możemy powiększyć klikając CTRL+T na warstwie ze zdjęciem. Tekstura ma być nad naszym wzorem kota. Tworzymy nową warstwę klikając SHIFT+CTRL+N. Warstwa musi się znajdować nad tą z zdjęciem. Na nowo powstałej warstwie będziemy rysować nasz kształt do plakatu. Używamy w tym celu narzędzia Freeform Pen Toll/ Pióro dowolne, ten zaznaczony na fioletowo po lewej stronie przybornika. Rysujemy nasz kształt. Kiedy skończymy, usuwamy warstwę z zdjęciem.
instrukcja
2. Tworzymy nową warstwę nad tą z kształtem. Za pomocą np. narzędzia piórka, znajdującego się w przyborniku po lewej,  możemy dorysować szczegóły, u mnie wąsy, kłaczki, takie tam 😉
instruckja
Kiedy skończymy, klikamy CTRL+SHIFT+E, czyli scalanie wszystkich widocznych warstw. Pyk, nasze wąsy i kształt główny to teraz jedna warstwa.
instruckja

Tworzymy teraz nową warstwę, wypełniamy ją wybranym kolorem używając narzędzia Paint Bucket Tool/ Wiadro z farbą, będzie ona tłem. Warstwa tła ma znajdować się oczywiście pod spodem warstwy z rysunkiem, jak na obrazku.

instr
3. Teraz czas na geometryczne czary. Używam gotowych tekstur, i tutaj dzisiejszy bonus, strona z listą 20 geometrycznych tekstur do ściągnięcia. Oczywiście możemy zrobić sobie taką teksturę sami, ale jesteśmy sprytni, i już wiemy, że skąd wziąć śliczne gotowce 😉 Wklejamy teksturę do dokumentu.
instrrr

I teraz najlepsza magia- uwielbiam ten moment! Klikamy myszką pomiędzy warstwę tekstury a obrysu zwierzaka- i naciskamy ALT. I wtedy dzieją się wspominane czasy z maską przycinającą. Nasz kot zaczyna wyglądać zgoła inaczej!
instrukcja
4. A teraz czas na punkt dodatkowy- literki w tle! Po prostu wklejamy wybrany tekst za pomocą narzędzia Type/ . Tu warto włączyć sobie Window/ Okna; Paragraph/Palate Akapit, mamy wtedy więcej opcji edycji tekstu. Teraz bawimy się nim do woli, ja dla zabawy pokolorowałam sobie losowe, wyraz wybranymi kolorami. Warstwa powinna znajdować się nad tłem, a pod kotełowym kształtem.
instrukcja
5. A teraz efekt zanikania. Można zrobić go wielorako, my pobawimy się pędzlem. Tworzymy więc nowa warstwę, ma znajdować się nad warstwą z tekstem, i wybieramy zwykły, okrągły pędzel. Przezroczystość ustawiamy na jakieś 40-50%. Tak jak pokazane na obrazku, mamy to na belce górnej. I teraz czas na zabawę w picasso. Tam gdzie napis ma zanikać, mocniej przejeżdżamy pędzlem, parę razy itd. 
instrukcvja

6. Tada, nasze dzieło jest gotowe. Ok, tutaj widzimy kota na fristajlu, bo to tylko plakat instruktażowy, ale hej, bawiłam się przy tworzeniu równie dobrze 😀

Na koniec małe podsumowanie:

Skróty:

SHIFT+CTRL+N– nowa warstwa
CTRL+T– Skalowanie
CTRL+SHIFT+E– scalanie widocznych warstw
ALT+kursor pomiedzy wartswami– maska przycinająca

Lista 20 geometrycznych tekstur do ściągnięcia za darmo <KLIK!>

To mój pierwszy graficzny tutorial, ale mam nadzieję, że całkiem zrozumiale wszystko opisałam, ale wiecie sami jak to  z tymi nadziejami bywa. Dlatego jeśli coś jest niejasne, śmiało piszcie!