pierniczki
Dziś   przepis na inne niż standardowe pierniczki do zwieszenia na choinkę. Znacie tą sytuację kiedy przygotowujecie pierniczki, każdego pieczołowicie nawlekacie, wieszacie na choince a następnego dnia nie znajdujecie na niej ani jednego? Oczywiście zjadanie pierniczków z choinki ma swój urok, ale jeśli zależy wam na długotrwałej ozdobie choinki… to jest na to fajny sposób- pierniczki wykonane z masy solnej.

Zaletą takich pierniczków jest to, że wykonujesz je tylko raz a posłużą przez parę lat. Moje mają już rok, i mogę zapewnić was, że prócz urazów mechanicznych jakie spotkały podczas przechowywania jednego z nich dalej są w świetnym stanie. Mało tego, wciąż ślicznie pachną.

SKŁADNIKI:

 

♥1 szklanka soli
♥1 szklanka mąki
♥1/2 szklanki wody (125 ml)
♥ Kilka łyżeczek przyprawy do piernika
♥ Kilka łyżeczek ciemnego kakao
♥ Foremki
♥ Plastikowa rurka, wykałaczka itp

♥Farby akrylowe

WYKONANIE:

 

 

Nie podaję proporcji kakao i przypraw ponieważ tak naprawdę jest to kwestia gustu czy rodzaju użytego kakao. Kakao robi za barwnik, więc dajemy go na tyle aby nasza masa uzyskała ,,piernikowy kolor” przy czym należy pamiętać, że pierniczki po upieczeniu odrobinę jaśnieją. Z kolei od ilości dodanej przyprawy do piernika zależy oczywiście jak bardzo intensywny aromat będą roztaczać.
Składniki mieszamy razem i wyrabiamy na gładką masę. Rozwałkowujemy na grubość około pół centymetra. Wycinamy foremkami wybierane kształty a za pomocą rurki robimy dziurkę na nitkę.
Układamy nasze małe dzieła na blasze i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 70-80 stopni Celsiusza. Czas pieczenia zależy od rodzaju piekarnika i grubości naszych pierniczków, dlatego najlepiej co 10-15 minut sprawdzać czy już stwardniały. Jeśli pierniczki ,,bąblują się” podczas pieczenia wystarczy przycisnąć odstający fragment.
Kiedy upieką się czas na najprzyjemniejsze czyli dekoracja! Malujemy za pomocą nierozcieńczonej- bo najbezpieczniej nie dodawać wody do masy solnej, farby akrylowej- bo jest bardzo trwała i szybko schnie.

 

pierniczki

 

Tylko pamiętajcie, aby ostrzec domowych łasuchów- takie pierniczki ciężko będzie pogryźć! 😉